browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Trasy pro pěší turistiku

Test zdatnosti – Harusův kopec

Nové Město, náměstí – SKI hotel (terénní test zdatnosti) – Harusův kopec – Bílá skála – Pod Ochozou – V Kopcích – Maršovice – Nové Město, náměstí.
Součástí trasy je i terénní test zdatnosti. Start je u odbočky k hotelu SKI, cíl na vrcholu Harusova kopce. Délka trasy je 750 m, převýšení 114 m, cesta vede po modré turistické značce. Na startu i v cíli jsou umístěny panely, podle nichž se dozvíte svou kondici. V rámci testu se měří čas výstupu a tepová frekvence.

Daleké výhledy a Zuberský rybník

Nové Město, nádraží ČD – Zubří – Zuberský rybník – památník zastřelení posledního vlka na Vysočině – Roženecké paseky, vyhlídka (Kamenice) – Koníkov (naučná stezka Metodka) – Koníkov – vyhlídka (Metodka) – Odranec – Studnice – Maršovice (rychta) – Nové Město, nádraží ČD.

Délka trasy je 20,5 km.

Na střechu Evropy – Evropské rozvodí

Tři Studně – Medlov, kemp – Fryšava – Fryšavská hájenka – Pod Lisovskou skálou – Devět skal – Žákova hora, rozcestí – možnost zkrácení trasy na Fryšavský kopec – Žakova hora – Tisůvka – Cikháj – Sražená voda – Fryšavský kopec – Brožova skalka – Tři Studně

Zajímavosti na trase:

Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal (836 m) je tvořen skalními útvary, které jsou rozčleněny do bloků vysokých až 15 m a nazývají se kazatelny. Bloky tvoří seskupení typu skalního města. Skalní vyhlídka na vrcholu je přístupná a nabízí takřka kruhový výhled do údolí horní Svratky a na rozlehlé lesy hlavního hřebene.

Nejmenší náměstí na světě

V roce 2004 vzniklo ve Třech Studních nejmenší náměstí na světě nazvané náměstí Evropské unie. Tři Studně se proslavily nejenom touto kuriozitou, navštěvovány jsou i pro nevšední přírodní krásy, jejichž kouzlu podlehlo mnoho významných osobností. Na Tři Studně jezdíval hudební skladatel Václav Kaprál s dcerou Vítězslavou, taktéž známou skladatelkou a dirigentkou, či Bohuslav Martinů, rodák z blízké Poličky.

Žákova hora a Stříbrná studánka

Na Žákově hoře se rozkládá národní přírodní rezervace, ve které se uchovala jedinečná lokalita původního jedlobukového pralesa. Na jihovýchodním svahu kopce je Stříbrná studánka – jeden z pramenů řeky Svratky. U ní byla v roce 1970 vyhlášena tehdejším prezidentem Ludvíkem Svobodou Chráněná krajinná oblast Žďárské Vrchy.

Délka trasy je 19,5 km nebo 26,1 km.

Obrázková cesta lesem Ochoza

V lese Ochoza na okraji Nového Městě na Moravě visí na stromech osm obrázků, jejichž motivy čerpají jak z místní historie, tak z legend a pověstí. Cesta za obrázky je značena (žlutočervený úhlopříčně rozdělený čtverec) a začíná v parku na náměstí.  V informačním centru na náměstí lze zakoupit podrobného průvodce. Pokud by se Vám po cestě nepodařilo najít všech osm obrázků, můžete se na ně podívat ve dvoře Horáckého muzea, kde visí jejich originály.

Délka trasy je 9,6 km.