Evropská rozvodnice
Žďárské vrchy jsou prameništěm několika našich významných řek. Evropská rozvodnice, která prochází hřebeny Žďárských vrchů, odděluje povodí Severního a Černého moře. Severovýchodní část (asi 54 %) je odvodňována řekami Chrudimkou, Sázavou a Doubravou do Severního moře a jihovýchodní část (asi 46 %) řekami Svratkou a Oslavou do Černého moře.
V místě zvaném „U sražené vody“ v blízkosti vrcholu Žákovy hory, byla vyhloubena umělá strouha, jež spojuje vody obou úmoří. Z dřevěné lávky nad strouhou je vidět nepatrnou Sázavu, jejíž vody tečou do Severního moře, tak i Svratku tekoucí do Černého moře.
- GPS: 49° 38′ 46.4496″ N 15° 59′ 19.266″ E
Na Skále – Vávrova skalka
Geomorfologicky význačný izolovaný rulový skalní útvar nazývaný Vávrova skalka modelovaný mrazovým zvětráváním je výjimečně situován mimo zalesněné hřbety Žďárských vrchů a tvoří pohledově exponovanou kupu SV od obce Pohledec nedaleko Nového Města na Moravě. Lokalita je značně navštěvována a je využívána horolezecky.
GPS: 49° 35′ 14.9136″ N 16° 6′ 14.1156″ E
Naučná stezka Metodka
Značená naučná stezka vede po vrstevnici kolem vrchu Metodka (788 m). Na stezce můžete obdivovat lidovou architekturu, přírodní krásy a daleké výhledy, dozvíte se o zdejší partyzánské činnosti za II. světové války i o tajemném pádu meteoritů. Po cestě si můžete odpočinout u lesní studánky. Ze stezky vede žlutě značená turistická trasa na vrchol Metodky, ze kterého můžete za dobré viditelnosti spatřit vrcholky Orlických hor, Kralického Sněžníku a dokonce i Praděd.
Délka trasy je 3,5 km a je vhodná pro rodiny s dětmi i kočárky.
Naučná stezka Žákova hora
Na Žákově hoře se rozkládá národní přírodní rezervace, ve které se uchovala jedinečná lokalita původního jedlobukového pralesa. Na jihovýchodním svahu kopce je Stříbrná studánka – jeden z pramenů řeky Svratky. U ní byla v roce 1970 vyhlášena tehdejším prezidentem Ludvíkem Svobodou Chráněná krajinná oblast Žďárské Vrchy. Naučná stezka s 10 zastaveními vede po okraji rezervace. Délka trasy je 2,5 km.
GPS: 49° 39′ 14.1084″ N 15° 59′ 54.8988″ E
Pasecká skála
Vrcholový skalní útvar nedaleko silnice z Nového Města na Moravě na Sněžné severovýchodně od obce Rokytno. Je ukázkou mrazového zvětrávání rul v periglaciálních podmínkách pleistocénu. Na balvanitých sutích kolem skal se zachoval fragment lesních porostů přírodě blízké skladby smrkových bučin. Na jeden z vrcholů vede turisticky přístupný chodník a na skalách je povoleno horolezectví, místy časově omezené.
GPS: 49° 36′ 56.6244″ N 16° 4′ 54.8112″ E
Svratecká hornatina
Jeden z největších přírodních parků, který je vyhlášen i na území sousedního Jihomoravského kraje (okresy Blansko a Brno-venkov), zahrnuje členitou krajinu moravského předhůří Českomoravské vrchoviny s hluboce zaříznutým údolím Svratky a jejích přítoků, zejména Nedvědičky, Hodonínky, Nyklovického potoka a Bystřice se zachovalými přírodními hodnotami i charakteristickým lidským osídlením a památkami, jimž vévodí hrad Pernštejn.